Potęga ludzkiej wyobraźni
Autorem artykułu jest Miłosz Rożański
Z jednej strony nienawidzę ludzi i ludzkości za to jak bardzo są naiwni, z drugiej kocham ich i podziwiam za ich kreatywność i wytrwałość. Jesteśmy chyba najciekawszymi zwierzętami na ziemi które jako jedyne przekazują wiedzę następnym pokoleniom, czy jest to ciągła ewolucja?
Abstrakcja
Myślenie abstrakcyjne, coś co pozwala nam na tworzenie przedmiotów, idei czy memów których nigdy nigdzie nie było. Coś czego doświadczają inne zwierzęta, nawet szczury lecz na niskim poziomie, coś co daje napęd naszej technologii i jest ojcem większości otaczającego nas świata. Czy jest ona nieograniczona? Czy możemy tworzyć w myślach dowolne kształty i dźwięki których nigdy wcześniej nie słyszeliśmy? Czy potraficie wyobrazić sobie kolor którego nigdy nie widzieliście? Również i to jest dla nas ciężkie do weryfikacji, bo skąd wiesz jaki kolor i kiedy widziałeś i w zasadzie jak on miałby wyglądać?
Coś czego nie znamy
Śmieszą mnie przewidywania futurologów jak będzie wyglądać ziemia i życie codzienne ludzkości za 200 lat, przyszłość przy naszych możliwościach obliczeniowych i braku wystarczających danych jest niemożliwa. Założenia futurologów opierają się przede wszystkim na ewolucji tego co znamy obecnie, czyli na przykład możliwości latania czy lewitowania za pomocą magnesów bądź zasilania bateriami słonecznymi. Prawda jest jednak zgoła odmienna, przykładem może być steampunk kiedy to futurolodzy z okresu silników parowych wyobrażali sobie potężne statki latające zasilane...Parą... Kto mógł wtedy przewidzieć iż odkryta zostanie energia elektryczna która całkowicie zrewolucjonizuje przemysł na całej kuli ziemskiej? Kto wie, może futurolodzy z epoki kamienia wyobrażali sobie przyszłość jako wielkie kamienne pojazdy zasilane siłą ludzkich mięśni?
Ludzie zrobią coś z niczego
Jedyne czego potrzeba ludziom to impuls, impulsem może być i najczęściej jest chęć zysku gdyż przynosi wtedy wymierne korzyści. Tak o to pośród bezużytecznych (w krótkiej perspektywie) drzew powstać może przynoszący zyski park linowy. Nasza pomysłowość nie ma granic, gatunek który kiedyś koczował w jaskiniach polując na mamuty dzisiaj buduje sztuczne wyspy i wysyła ludzi w kosmos. Patrząc na kamienice na terenie Rzeszowa w którym obecnie mieszkam również czuję pełen podziw dla ich twórców, stworzyli oni coś czego podstaw nawet nie potrafię zrozumieć. Wydawać by się mogło iż ułożenie cegły na cegle i zespolenie ich zaprawą nie jest niczym trudnym, jednak trzeba skosztować fachu aby móc zrozumieć jakiego doświadczenia to wymaga.
Coś pięknego i funkcjonalnego
W zachwyt nad ludzkim geniuszem wprawiła mnie dzisiaj myszka komputerowa, brzmi to może głupio lecz zobaczyłem prostą, funkcjonalną i zarazem piękną koncepcję którą sam chciałbym nabyć. Poniżej zamieszczam jej fotografie
Proste, użyteczne, lekkie, stylowe oraz minimalistyczne.
Przekazywanie informacji
Nasza technologia i wiedza wciąż ewoluują, lecz tak jak i ewolucja na poziomie DNA zmiany muszą być gdzieś utrwalane. Gdyby ludzkość nie potrafiła zapisywać lub przekazywać swych osiągnięć dalej prawdopodobnie nie zaszlibyśmy dalej niżdo mieszkania w jaskiniach, ognia pewnie nie potrafilibyśmy rozpalić. Tak jak mamy geny które są zbiorem informacji przekazywanych dalej, tak samo posiadamy memy czyli informacje przekazywane dalej które również podlegają procesowi ewolucji i w taki sposób powinny być też traktowane.
Dziękuje
---Jak pewne zauważyłeś w niektórych spośród moich publikacji znajdują się wzmianki na temat miast takich jak Kraków czy Rzeszów oraz wspominam o miejscach takich jak park linowy. Staram się umieszczać moje frazy w sposób nie ujmujący jakości artykułu, jednak nie kiedy umieszczenie frazy takiej jak Park linowy Rzeszów bądź innych bardziej skomplikowanych jest nie lada wyczynem. Dlatego wszystkich moich czytelników proszę o wyrozumiałość gdyż staram się jak mogę
Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz